Elfové

25. srpna 2007 v 17:37 | For You. Deňa |  Nadpřirozené bytosti
Elfové
Elf je bytost, která původně pochází ze starogermánských pověstí. Elfem bývalí někdy nazváni i malí skřítci nebo víly.
Existují různé druhy elfů : (podle mě a zčásti podle wikipedie :-))
Všichni elfové mají špičaté uši a dožívají se moooc vysokého věku...
1)Světlí nebo také sliční. Jsou podobní lidem, vysokého a štíhlého vzrůstu s dlouhými, většinou tmavými nebo zlatými vlasy, jemnými rysy obličeje a špičatýma ušima. Bydlí v lesích a milují přírodu. Neobdělávají pole a žijí z darů přírody. Jsou to velice dobří lučišníci a mají vynikající zrak. Pohybují se velice lehce a obratně. Umělecky jsou velice plodní. Milují zpěv.
2) Tmaví nebo černí. Jsou malého vzrůstu a žijí pod zemí. Vypadají různě, ale musejí mít špičaté uši. Často jsou nazýváni jako permoníci nebo skřítci...POZOR NEJSOU TO ŽÁDNÍ TRPASLÍCI!!!
3) Jako elfové vypadají i některé víly a proto je sem také zařazuji. Mají také špičaté uši.

Teď popis některých Elfů objevujících se v různých literárních dílech.
Tolkienovi elfové
V Tolkienově Středozemi jsou elfové ušlechtilé dlouhověké bytosti, které do určité míry vládnou magií a byli první, kteří osídlili svět. Tolkien je rozděluje na Vznešené dále se dělí na, šedé, zelené a temné. Toto rozdělení nemá nic společného se základním dělením mytologických elfů, všichni Tolkienovi elfové jsou stejný druh bytostí.
Za temné elfy ve smyslu mytologického dělení by mohli být považováni skřeti, protože Melkor, temný pán, podle jedné teorie elfy týral až se změnili do skřetí podoby. Mají také podobný vzhled jako mytologičtí temní elfové.
Paoliniho elfové
Popisuje elfy (světlé) jako tajemné, ostýchavé a nedůvěřivé, ale velice dobré v boji. Umějí kouzlit. Milují přírodu a žijí ve stromech v lesích Du Weldenvarden, nejedí maso pouze ovoce, zeleninu a pečivo. Neuznávají manželství, jen jakýsi svazek. Někdy trvá den, jindy staletí. děti patří mezi vrcholné sliby lásky a jsou ojedinělé. Elfové milují krásu a tak se pomocí kouzla nekteří z nich přetvořili k dokonalsti (podle nich).
Sapkowského elfové
V díle Sapkowského jsou elfové mizejícím zahořklým druhem, který má k lidem spíše konfliktní vztah. Sapkowkovského elfové jsou příbuzní s dryádami, v mytologickém dělení se řadí ke světlým elfům. Mezi trpaslíky a elfy nepanuje taková nenávist jako u jiných autorů, což je způsobeno tím, že obě rasy, byť nepříbuzné, se počítají k tzv. starší krvi a pomalu podléhají nezadržitelné záplavě lidí - staré spory, na které se několikrát otevřeně naráží, jsou tudíž zatlačeny do pozadí aktuálním společným nepřítelem.
Ve Feistově Midkemii (a okolních světech) se elfové dělí na světlé, temné peklomory a šílené rudomory. Původně se jednalo o sluhy Valheru a rozlišují se podle toho, jaké pojali úmysly po jejich "odchodu" (opět tedy ve smyslu mytologického dělení jde vždy o světlé elfy). Vládnou sice magií, ale spíše ve smyslu talentu a času se učit než jako zvláštní schopností.
V Andersonově Zlomeném meči vychází autor více z původní mytologie a odkrývá boj světlých elfů a skřetů. Oba tábory jsou však v lidkých měřítkách poněkud nezařaditelné a i Světlé bychom označili za bytosti zlé.
Dokonalým příkladem zlých elfů jsou ovšem elfové z Pratchettovy Zeměplochy. Jsou vznešení a krásní, čtou myšlenky a baví je jen tak mučit nižší formy života, tj. všechny ostatní. Vzhledově se jedná o světlé elfy, nicméně jejich vládkyně je královna víl a jediné čeho se obávají je železo, přesněji feromagnetické materiály - a trochu také "železa v hlavách", tj. logického myšlení.
Film a hry
Příkladem dlouhouchých elfů jsou elfové z Record of Lodoss War. Tento anime seriál vychází z partie D&D a vyskytují se v něm světlí i temní elfové Feistova typu. Oba druhy elfů poskakovali po stromech (tj. neměli problém se skokem přes 5 metrů vzhůru) a místy nebyly vidět, nebylo ale jasné do jaké míry je to vlastnost elfů - tedy nižší váha (nižší i než by odpovídalo jejich útlé postavě) a větší rychlost - a do jaké výsledek více času na trénink nebo použití magie.
Ve světě Warcraftu jsou elfové vysocí, velekrásní, inteligentní a mají dlouhé špičaté uši. Původně se jednalo o jedinou rasu. Elfové byli první bytosti, kteří objevili Studnu věčnosti a s ní spojenou magii. Nekontrolovatelným používáním magie ale přilákali do světa Plamennou legii a přestože ji za obrovského usilí zahnali zpět, došlo k roztrhnutí světa a elfové se rozdělili: Ti, kteří byli zkorumpováni plamennou legií se proměnili v Nagy. Ti, kteří naprosto zavrhli magii a odmítali ji dále používat odešli na západ do hlubokých lesů země Kalimdor a nazvali se temnými elfy. Zbylí elfové, kteří se rozhodli dále používat magii, přepluli přes moře na východ až k tzv. Eastern Kingdom, kde založili Quel'Taras a nazvali se Vysokými elfy. Během třetí války byli vysocí elfové málem vyhubeni a na počest svého lidu se přejmenovali na Krvavé a obrátili se proti svým dřívejším spojencům - Alianci - a přidali se k
Sci-fi
V čistém sci-fi se elfové nevyskytují, ale přesto se zde typologie do určité míry odráží. Například ve světě Star Trek k nim mají v některých směrech blízko Vulkánci (jako světlí) a Romulaném (jako temní, ovšem v Tolkienově nebo možná spíše Feistově smyslu) - vzhledem, dlouhověkostí i telepatickými schopnostmi (místo schopností magických). Jako podobné elfům lze popsat i krátkověké Ocampy ze stejného seriálu - jejich schopnosti mají ještě blíže k magii.
Pokud přímo hledáte, najdete znaky elfů i u Minbarů z Babylonu 5. Například jejich architektura připomíná elfskou.
Rozdělení lidí, které popisuje H.G.Wells ve svém románu Stroj času, vykazuje podobnost s rozdělením elfů na světlé a tmavé podle severské mytologie.
Ve světě hry Shadowrun, který spojuje fantasy a kyberpunk, se vyskytují elfové vzniklí mutací z lidí.
Mno elfů je všude moc a moc...a jestli jich máte málo, tak hledejte a určo najdete.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.