Jednorožci

27. srpna 2007 v 19:11 | For You. Deňa |  "Zvířata"
Unicorns
Jednorožec je legendární zvíře velmi podobné koni, ale na rozdíl od koně měl uprostřed čela jeden obvykle spirálovitý roh. Některé prameny popisují toto zvíře jako křížence jelena, lva, kozy a nosorožce. Nám známé obrázky jednorožců ovšem takové podoby nemají. Většinou se kreslí jako kůň s jelení hlavou, jedním dlouhým spirálovitým rohem uprostřed čela, kopyty jako sudokopytníci a lvím ocasem.
Jednorožec je znamením síly, inteligence a čistoty a velmi často se objevoval na erbech šlechtických rodů, zvláště ve středověku se jednorožci těšili velké úctě.
Podle některých pramenů dokáže jednorožec jedním bodnutím zabít i slona, většinou však bývá považován za mírné a plaché zvíře, jehož jde chytit pouze za pomoci čisté panny. Jenom k takové dívce se přiblíží, položí hlavu do klína a nechá se poslušně odvést.
Na jednorožcích-ať už vypadali jakkoliv- byl nejzajímavější právě onen pověstný roh, pro nějž byl, podle mytologie, vybíjen. Roh totiž patřil mezi nejvyhledávanější medikamenty. Rozemletý léčil bolení břicha či epilepsii, zvyšuje odolnost proti jedům. Otrávené nápoje dokázal spolehlivě detekovat ponořením jeho špičky do poháru.
Vždy byl vznešeným tvorem, který symbolizoval lásku a čistotu, v Číně byl znamením králů. To vše mu vydrželo dodnes.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.