Skřeti

25. srpna 2007 v 18:15 | For You. Deňa |  Nadpřirozené bytosti
Skřeti
Jde o zhrbená, zjizvená, špinavá a ošklivá stvoření bez jakýchkoliv morálních a etických kodexů. Žijí v hlubinách hor ve spleti hrubě tesaných, neosvětlených chodeb. Jejich společenským uskupením je smečka, tlupa či horda. Nejsilnější člen jejich tlupy se stává i jejím vůdcem.
Názvy...
Ve fantasy literatuře se často objevuje jako překlad anglického orc, nejznáměji v díle J.R.R. Tolkiena, ale v některých českých dílech se používá původní orc, počeštělé ork či dokonce jsou slova skřet a ork použity pro dvě odlišné rasy, jako je tomu ve hře Dračí doupě.
Existuje více teorií vzniku skřetů. Já tu napíši pouze dvě.

Severská mytologie
Podle severské mytologie Álfové žijí v Alfheimu, dělí se na tmavé a světlé, v podzemí se vyskytují temní, černí álfové, hledači kovů a pokladů země a pod zemí je taky skrývají. Tady je podobnost s trpaslíky nebo i skřety - temnými "zlými" bytostmi. V Alfheimu žijí i světelní Álfové - zářivé bytosti, které se čas od času ukazují smrtelným lidem - "sliční elfové". Nabízí se tu domněnka o původu všech těchto bytostí původně jako takzvaných "malých bohů" - místních bůžků či démonů, kterým lidé dříve dávali různé oběti.
Podle Tolkiena
Dle Tolkiena vznikli skřeti z elfů, které kdysi dávno pochytal Melkor a krutým mučením a pokusy z elfů "vyšlechtil" skřety.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 melany melany | Web | 25. srpna 2007 v 18:17 | Reagovat

ahojky na mojom blogu je new bleskovka o vsetkom moznom tak sa zapoj je na www.newsims.blog.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.