Trpaslíci

25. srpna 2007 v 17:55 | For You. Deňa |  Nadpřirozené bytosti
Trpaslíci (Dwarves)
Je to malá pohádková bytost, která není až zas tak malá. Výšku jim zkracuje jejich rozložitost. Trpaslíci se často zabývají hornictvím (hlavně těžbou kovů), stavebnictvím a kovářstvím. Ve všech těchto oborech vynikají - nejlepší zbraně bývají vykovány trpaslíky (a zdobeny elfy), jsou to právě trpaslíci, kteří nalézají hluboko pod zemí magické kovy jako mithril (např. v Pánu Prstenů od Tolkiena), a kamenné stavby trpaslíků, ať už jeskyně nebo hrady, bývají obdivované.
Trpaslíci jsou silní, odolní, vytrvalí. Žijí déle než lidé. Jejich typickým znakem bývají dlouhé vousy (plnovous) - obvykle ho mají i ženy. Muži jsou od žen u trpaslíků obecně špatně k rozeznání. Do boje nosí válečné sekery a velmi kvalitní (a těžké) brnění.
Podle mě to jsou i tak trochu morousové a ze svého mění by vám nedali ani cent!

Mnoho pro rozšíření trpaslíků ve fantasy udělal J.R.R.Tolkien. V angličtině dokonce prosadil nové množné číslo (dwarves). Ve Středozemi jsou trpaslíci vlastně nejstarší rasou - vytvořil je Vala Aulë, který se nemohl dočkat příchodu elfů. Byli ale uspáni a směli se probudit až po elfech.
Trpaslíci ve Středozemi odpovídají výše uvedené definici, přestože vznešení elfové (Noldor) jsou v kování a práci s drahými kameny stejně dobří jako trpaslíci - prý dokonce lepší. V kalení oceli ovšem Noldor trpaslíky nepřekonali a kroužková zbroj zůstala čistě trpasličím výrobkem. Jsou dosti bojovnou rasou, bojovali proti každému, kdo je popudil, i sami proti sobě, ale nejčastěji proti Melkorovým služebníkům. Nejznámějším sídlem trpaslíků ve Středozemi je Khazad-dûm, zvaná později též Morie.
Trpaslíci nemají rádi elfy. Jak ovšem ukazuje příklad Gimliho a Legolase, nejedná se o nepřekonatelný problém.
Trpaslíci v ostatní literatuře:
Trpaslíci A. Sapkowského patří stejně jako elfové mezi starší rasy. Zatímco ale elfové jsou odsouzení k záhubě díky neschopnosti přizpůsobit se změněným podmínkám, trpaslíci jako nenahraditelní kováři mají budoucnost zajištěnu. Mnohým mladším trpaslíkům se ovšem tato budoucnost nezamlouvá, a proto bojují na straně elfů.
Trpaslíci na Zeměploše jsou proslulí svou láskou ke zlatu, která proniká i do písní (příkladem je známá trpasličí píseň zlato, zlato, zlato, zlato, zlato) a pojídáním krys s kečupem. Nemají rádi trolly.
Kniha Martina D. Antonína Křivé ostří ukazuje příklad trpaslíků jako národa velmi dbalého cti. Symbolem cti trpaslíka je jeho plnovous - pokud usoudí že ztratil čest, plnovous si oholí, menší prohřešky proti cti mohou znamenat zkrácení vousů. Dalšími prvky trpasličí cti je čestná smrt v boji a hájení cti ve rvačkách (což vede k používání zlatých zubů). Trpaslíci jsou zde velmi nebezpečí válečníci (proti lidem), rychle se hojí a jsou velmi odolní proti jedům, včetně alkoholu (což si rádi dokazují).
V trilogii Odkaz Dračích Jezdců od Ch. Paoliniho se trpaslíci dělí do třinácti klanů, z nichž jeden vládne a ostatní jej obklopují.
1)dúrgmist ingietum - kovodělníci a kováři - vládne
2) dúrgmist feldúnost - pastevci a chovatelé feldúnostů
3) dúrgmist ragni hefthyn - říční stráž
4) dúrgmist guan - služebníci a poslové bohů
5) dúrgmist az sweld rak Anhúin - Anhúininy slzy - nenávidějí Jezdce
6) dúrgmist nagra
Více už jich autor ve svých dvou knihách neuvádí. Uznávají bohy a mají rádi přírodu stejně jako elfové. Pouze válka je zahnala do pozemních chodeb. Trpasličí ženy byly mohutnější a podsaditější než muži. Oči se jim třpytily a vlasy leskly a v rukou něžně chovaly malé děti. Nenosily žádné tretky až na malé železné brože (vidíte, žádný plnovous).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.