Čínští draci

8. dubna 2008 v 6:54 | For You. Galeana |  Drakověda

Dračí božstva Číny

Existuje mnoho nejrůznějších dálněvýchodních draků, kteří se všichni zásadním způsobem liší od jejich západních protějšků.

Patrně největší rozdíl mezi východními a západními draky spočívá v tom, že ti orientální dokáží létat i bez křidel. Další odlišnost představuje jejich schopnost se proměňovat, brát na sebe nepřeberné množství podob (včetně lidské) a nelze zapomenout ani na jejich obecně laskavou povahu a vstřícnost vůči lidem. Na Dálném východě se draci těší úctě a mnohé ze starobylých a slavných rodů od nich odvozují svůj původ.
K nejznámějším druhům východních draků patří čínský drak, jehož hadí tělo a hrozivá tvář se vybaví snad každému, když se zavede řeč na draky. Jeho tělesnou podobu puntičkářsky popsal učenec Wang Fu za dynastie Chan. Jedná se o kombinaci charakteristických rysů devíti různých zvířat.
Čínský drak má hlavu velblouda, oči démona, uši krávy, parůžky antilopího samce, krk hada, břicho škeble, tlapy tygra a drápy orla. Jeho protáhlé tělo pokrývá 117 kapřích šupin, z nichž 81 je kladných, jangových, a 36 záporných, jinových. Východní draci jsou převážně laskaví a neškodní, ale někdy mohou napáchat i zlo. Ani zvuk, který čínský drak vydává, se nepodobá řevu draků západních: bývá přirovnáván k cinkání měděných misek a není ani nepříjemný, ani příjemný.
Létání mu umožňuje čchi mu, měchýři podobný vak na hlavě. Drakova síla vyvěrá z velké, zářící perly schované pod bradou nebo na krku v záhybech kůže.
Na rozdíl od západních příbuzných čínský drak prochází během života od dráčete po dospělého jedince řadou vývojových fází. Je to dlouhodobý proces, který trvá 3 000 let. Líhne se z pestrobarevného vejce po tisíci letech. V prvním stádiu vývoje je vodním hadem (čínští draci jsou úzce spojeni s vodou, zejména potom s deštěm) a trvá 500 let než získá kapří hlavu. Poté se nazývá ťiao. Další proměna trvá tisíc let a za tu dobu se jeho tělo pokryje kapřími šupinami. Stává se z něho vodní drak se čtyřmi krátkými končetinami, protáhlým ocasem a tváří s vousky. Na každé ze čtyř noh má čtyři drápy.
V této fází vývoje se nazývá ťiao lung, nebo jenom lung, což lze přeložit jako hluchý, protože má sice uši, ale neslyší. Za následujících 500 let drakovi narostou parůžky a začne slyšet.
Stává se z něho ťiou lung, což je nejobvyklejší a nejznámější podoba čínského draka. Nicméně touto fází dračí vývoj nekončí. Teprve za dalších tisíc let získá nejvzácnější z atributů orientálních draků, křídla. Okřídlený drak je skutečný zázrak a nazývá se jing lung. Existuje celá řada druhů čínských draků, ale zvlášť důležité jsou čtyři z nich. Prvním z nich je tchien lung, nebeský drak, ochránce nebes a strážce nebeského příbytku bohů. Neméně důležitý je i šen lung s azurovými šupinami, duchovní drak, pán bouří a sesilatel deště.
Okázalá roucha a insignie čínských císařů jsou bohatě zdobené zvláštním druhem šen lunga, pětiprstým císařským drakem, který se směl objevit pouze na oděvu a ozdobách nejvyššího vládce Číny. Pokud se někdo odvážil tento dekor použít, byl potrestán smrtí.
Tchi lung je pozemský drak z řek a vodních toků, který tráví jaro na nebesích a podzim v moři. Posledním druhem je fu-zang lung, drak pokladů, strážce klenotů a drahých kovů nevyčíslitelné ceny, který přebývá v nejhlubších a nejtemnějších zákoutích země.
K dalším výrazným drakům patří žlutý drak a dračí kůň, nadpozemský posel, který povstal z řeky Luo a vyjevil lidem tajemství trigramů, na kterých je založena Kniha proměn; ohnivý drak s lidským tělem, nesmrtelný dračí král (lung wang), který žije v nádherném paláci na dně oceánu, hromový drak s obsidiánovými šupinami, jenž na sebe často bere podobu malého chlapce se šmolkově modrou pletí, který jezdí na šarlatovém kaprovi.
Pravděpodobně nejstarším vyobrazením čínského draka je tchiao-tchie (požírač). Má jednu hlavu a jeden pár předních nohou, ale dvě těla, každé opatřené párem zadních nohou a ocasem. Císař Šen ho v 2. tisíciletí př. n. l. vyhostil ze světa a tento šestinohý netvor, ztělesnění nenasytnosti, tak musí žít v temnotě. Často se objevuje na nádobí, aby odradil od hltavosti.
Tchiao-tchie je překvapivě symetrický motiv s hlavou uprostřed a dvěma zrcadlově umístěnými těly po stranách. Často se objevuje uprostřed vlysů nebo v rozích ornamentálních rytin. Velice často se s ním lze setkat na raných čínských obřadních bronzových nádobách.
V Číně existuje dokonce i drak s rybím tělem jü lung, který je symbolem úspěchu při zkouškách. V Číně jsou draci jednoznačně součástí každodenního života.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Simona Simona | Web | 8. dubna 2008 v 6:55 | Reagovat

Som v SOND, zahlasuj za mna na www.denci-i.blog.cz/0804/kdo-vyhraje-sond

som tam ako Simona.

Dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeem

2 adelaide adelaide | 30. ledna 2014 v 17:33 | Reagovat

na je tedy zírám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.