Grindhouse

30. dubna 2008 v 17:40 | For You. Galeana |  Horory
Mě to sice jako horor nepřijde, ale newa...

GRINDGOUSE
Obsah:
Dva 85minutové filmy a několik falešných trailerů... celkový rozpočet 55 milionů a vzhled ohraných filmů ze staré školy... Vítejte v Grindhouse.

Je příjemné vědět, že se pořád ještě najdou blázni, kteří natočí úplnou ptákovinu (dvě v tomhle případě) jen tak pro své pobavení a pro pobavení zástupů pravověrných fanoušků. Podotýkám fanoušků, protože pokud půjdete do kina s jiným cílem, než se pobavit nad hektolitry krve a předlouhými dialogy ála Tarantino, nevydržíte v sále ani do polovičky. Pokud vás navíc pohoršují ňadra postříkaná krví, létající mozky, jehly v očních důlcích, exploze Tarantinova zombifikovaného penisu, babička v troubě, Osama Bin Laden, řezání končetin nebo chemikálie leptající obličeje, zůstaňte doma… My ostatní si to vychutnáme do poslední minuty...
Oba filmy jsou hodně rozdílné. Tarantinův Death Proof(Auto zabiják) je mnohem pomalejší a ukecanější. Když někdy uprostřed budete uvažovat, o čem že to vlastně ty slečny mluví, poposedněte si a poslouchejte pořádně, Tarantino rozehrává něco, co připomíná rozhovory z Reservoir Dogs. Celkově je Death Proof podařenější filmařina, co se týče stylu, i když se násilné scény dají spočítat i na prstech pouhé jedné ruky. Aby rozdělení na dvě části nebylo málo, Death Proof se odehrává také v různých rovinách. Začínáme v Austinu (tuším, že je to oblíbené místo obou režisérů, považují ho za svůj domov), v nočním baru, kde si skupinka dívek užívá páteční noc. Barman (Tarantino) nalévá a na konci výčepu se záludně pohupuje na židli Kurt Russell, jenž se představí jako kaskadér Mike. To, že žádost o svezení domů skončí masakrem je nasnadě a scéna svou brutalitou (a také díky režisérovu umu) vyvolá spíše zděšené ticho, než pobavené úsměvy nad násilím v Planet Terror. Pocity jsou to až nepříjemné, tak jak tomu bylo v opravdových grindhouse snímcích (alespoň podle toho, co jsem poctivě nastudoval). Death Proof pak zvolní, vysvitne slunce, cesty v Californii začnou být horké a již jednou zmiňované rozhovory ála Reservoir Dogs můžou začít. Vedle Russella jako psychopatického vraha je hlavní pozornost věnována postavám dívek, dalších potenciálních obětí, hrajou je Zoe Bell (zaskakovala za Umu Thurman v Kill Bill), Tracie Thoms a Rosario Dawson. Slečny jsou v Texaxu na natáčení nového filmu a jak se později ukáže, jsou pro Mika více než soupeřky. Jednoduše řečeno, stejný příběh, ale naprosto jiný konec.
Planet Terror (Planeta Teror) je typický zombie film vzdávající hold snad všem zombie filmům historie. Armádní experiment s chemickými zbraněmi nevyjde tak, jak si jeho tvůrci představovali a množící se zombíci svedou boj s hrstkou přeživších lidí. Klasika. Rodriguez rozehrává hodinový masakr plný úchylných scén, jednořádkových hlášek a kulometů našroubovaných na pahýly končetin. Cherry Darling (Rose McGowan) je barová tanečnice, jež touží po tom být komikem na pódiu velkých divadel. Jenže než padne na Austin soumrak, Bruce Willis jako armádní velitel a jeho pobočník (Tarantino) neukočírují zmiňovaný armádní experiment a armáda zombíků je na světě. Cherry se zřejmě nikdy na pódium nepostaví, protože ji krvežíznivé bestie ukousnou nohu (což nebrání Tarantinovi, aby se pokusil o znásilnění... jeho slovy: u dívky bez nohy bude snadnější dostat se k cíli). Skupinku, jež se rozhodne klást odpor vede mladík Wray (můj oblíbenec ze SixFeetUnder, Freddy Rodriguez) a že se s tím nebudou mazlit, to snad chápe úplně každý. Použitá digitální kamera dává Planet Terror jiný vzhled než Death Proof a tam, kde Tarantino spoléhá na starou školu bez počítačových efektů, Rodriguez se nechává unést.

Perličkou celého Grindhouse jsou trailery na filmy, které bohužel nikdy nebudou natočeny. Stvořili je přátelé obou režisérů a jedná se o opravdové lahůdky. Inu posuďte sami:

Don't
Natočeno Edgarem Wrightem (Soumrak mrtvých). Horror ve strašidelném domě...

Thanksgiving
Eli Roth (série Hostel, Cabin Fever). Aneb co si dáte k večeři? Bílé maso? Černé maso? Všechny vás nasekáme a upečeme v troubě! Letos nebudou žádné zbytky...

Machete
Rodriguez režíruje Machete, a tiché zvěsti napovídají tomu, že se tenhle nářez možná dočká opravdového filmu!

Werewolf Women of the S.S.
Rob Zombie (Dům tisíce mrtvol) představuje příběh nacistického vlkodlaka, v hlavní roli Nicolas Cage jako Fu Manchu!

Do celého filmu bylo po natočení přidáno množství škrábanců a filtrů, jež mají za úkol navodit atmosféru starých ošuntělých kinosálů. Sem tam se na plátně objeví hláška o chybějícím kusů pásky. Celá tahle barevná a hravá mozaika funguje na jedničku s pěti krvavými hvězdičkami. Co na tom, že všechno je okopírované z klasik svého žánru, Tarantino a Rodriguez si definitivně užili natáčení a vy si stoprocentně užijete výsledek jejich spolupráce. Herci jsou jako obvykle vybráni skvěle, ať už se jedná o osvědčené hvězdy, nové mladé tváře nebo naprosto neznámé kaskadéry.

Akční scény je radost sledovat, ať už jde o Planet Terror a jeho rychlý střih nebo automobilovou honičku, před kterou se může poklonit kterýkoliv režisér akčních filmů za posledních dvacet let.
MŮJ NÁZOR:
Ten, kdo zná Tarantina a komu se líbil Kill Bill, by si tyhle filmečky neměl ujít. A že tam tedy krev teče...a proudy...HOHOHOHOHO...
Auto zabiják je nádherný tak trochu psychologický a za začátku "nudný" film. Pak se to začne rozjíždět a je tam jedna akční scéna za druhou..No prostě super. Víte co od zabijáka můžete čekat, ale on vždy překvapí....Jsou tam také nádherné auta..No co dodat. Na konci my spíš toho chlapíka bylo líto, vždyť to byl chudák...
Planeta teror mi přišla jako taková parodie na dnešní akční filmy, anebo hodně za vlasy přitažený scifi akční film. Jinak je to taky moc hezký film, ale mě více vyhovuje psychologičtější Auto zabiják. Záleží na vkusu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.