J. R. R Tolkien - Pán prstenů II.: Dvě věže

19. dubna 2008 v 9:54 | For You. Galeana |  Čtenářský deník
J. R. R Tolkien - Pán prstenů II.: Dvě věže
Hl. postavy: Gandalf Bílý - čaroděj
Frodo Pytlík - hobit, nositel Prstenu
Samvěd(Sam) Křepelka - hobit
Smělmír(Smíšek) Brandorád - hobit
Peregrin(Pipin) Bral - hobit
Aragorn(Chodec) - člověk, Dúnadan, dědic Gondorského trůnu
Legolas - elf
Gimli - trpaslík
Glum (Smeagol, Podlez a Podraz)
Faramir - člověk, syn správce Gondoru, bratr Boromira
Stromovous (Fangorn) - ent
Théoden - král Rohanu
Éomer - dědic krále Rohanu a jeho synovec
Éowyn - Rohanská paní, neteř krále Rohanu
Červivec - rádce krále rohanu, spojenec Sarumana
Saruman - čaroděj
Sauron - Temný pán, Vládce Mordoru
Prstenové přízraky
Obsah:
Kniha je rozdělena na dvě části, které přímo navazují na první díl trilogie Pán Prstenů - první vypráví o zbytku Společenstva a druhá o Frodovi se Samem.

1.část
Ihned po odchodu dvou hobitů zbytek družiny přepadnou skřeti Temného pána a Sarumana, unesou Pipina se Smíškem a hodlají je odvléct do Železného pasu. Při obraně hobitů padne Boromir. Aragorn, Legolas a Gimli se rozhodnou padlého pohřbít a vydají se po stopách skřetů.
U tajemného lesa Fangorn v zemi Rohan jsou skřeti přepadeni a pobyti zdejšími jezdci. Dva hobiti naštěstí v tom zmatku uniknou a dostanou se tak do lesa. Zde potkají enta Stromovouse. V jeho společnosti jsou svědky procitnutí hněvu ostatních entů a jejich pochodu na Železný pas, domov zrádce Sarumana. Mezitím se tři druhové setkávají s Rohanskými jezdci a jejich vůdce Éomer jim půjčí koně. Dorazí na místo boje se skřety a hledají hobity. Naleznou však jiného ztraceného přítele, v jehož návrat ani nedoufali. Gandalfa, ze kterého se po bojí s démonem stal Gandalf Bílý. Čaroděj je přemluví, aby s ním odjeli do Edorasu, hlavního města Rohanu a bydliště zdejšího krále Théodena. Zde Gandalf uzdraní zestárlého krále a osvobodí jej z kouzel zlého rádce Červivce, tejného spojence Sarumana. Théoden se rozhodne odejít do pevnosti Helmův žleb, kde je ale obklíčí vojsko Sarumanových skřetů. Za pomoci divokých entů, huornů, se jim podaří nepřítele porazit. Gandalf pak Aragorna, Gimliho, Legolase a Théodena s jeho družinou dovede k Železnému pasu. Naleznou tu pevnost rozbořenou enty a Sarumana s Červivcem zavřené v nedobytné věži Orthak. Setkají se tu také se Smíškem a Pipinem.
Při rozmluvě se zlým Sarumanem se na něj Gandalf rozzlobí, vezme mu jeho moc, zlomí mu hůl a nechá ho pod dohledem entů. Červivec v záchvatu zlosti hodí po Gansalfovi kamenem. Ten jej ale nezasáhne a Pipin kámen sebere. Ukáže se, že je to jeden ze zbylých palantírů, Vidoucích kamenů z Númenoru. Později v noci Pipin podlehne lákadlu kamene a podívá se do něj. Tak se odhalí Sauronovi, který ho považuje za nositele Prstenu. Gandalf odevzdá palantír Aragornovi, vezme Pipina a odjede s ním do Minas Tirith - hlavního města Gondoru následován Prstenovým přízrakem na obřím létajícím tvorovi.
2.část
Frodo se Samem bloudí mezi vrchy divočiny Emyl Muil. Poté se dostanou z kopců a chytí jejich pronásledovatele Gluma neboli Sméagola. Frodo Gluma zkrotí a téměř překoná jeho nenávist k Pytlíkům. Glum je provede Mrtvými močály až k Černé bráně na severu země Mordor. Avšak když se k ní přiblíží, zjistí, že nemají šanci dostat se tudy dovnitř. Glum jim nakonec poví o tajné cestě do Mordoru přes zemí Ithilien, kolem Minas Morgul, po schodech k Cirith Urgol a tunelem.
V Ithilienu je ale zajme výzvědný oddíl Gondorských vojáků vedený Boromirovým bratrem Faramirem. Faramir odhalí jejich poslání, ale odolá pokušení Prstenu, pomůže hobitům vypravit se na cestu a varuje je před Glumem a zvolenou cestou. Když dojdou na křižovatku k Minas Morgul, z Mordoru se vyvalí velká tma a pokryje celé jeho okolí. Pak Sauron vyšle své první vojsko vedené černým králem Prstenových přízraků. Válka o Prsten začala.
Glum dovede hobity po schodech až k tunelům, kde na ně nachytal past. Číhá tam na ně obří pavouk, Odula, která kousne a otráví Froda. Sam díky své statečnosti zažene Gluma a zraní a odežene Odulu od Froda. Je to však pozdě. Hobit vypadá jako mrtvý a je omotán vlákny. Sam se rozhodne opustit svého přítele, vezme mu prsten a pokusí se ve výpravě pokračovat sám. Právě když chce odejít, vyjdou skřeti z věže, která střeží průsmyk u tunelu. Sam, jenž si nasadil Prsten a je tak neviditelný, se od skřetů dozví, že Frodo je pouze omámený. Příliš pozdě se rozběhne za skřety unášejících hobita a u brány do věže padne omráčený k zemi. Sam zůstal venku ve tmě. Frodo žije, ale je zajat nepřítelem.
Úryvek:
"Máme tedy na vybranou," prohlásil Gimli, "buď vzít poslední člun a jet za Frodem, nebo jít pešky za skřety. V obou případech máme pramalou naději. Ztratili jsme spoustu drahocenného času."
"Nech mě přemýšlet!" požádal Aragorn. "A kéž se rozhodnu správně a zvrátím zlý osud nešťastného dne!" Chviličku se zamlčel. "Půjdu za skřety," řekl na konec. " Byl bych vedl Froda do Mordoru a šel s ním až do konce, budu-li ho však nyní hledat v pustině, musím nechat zajatce napospas mučení a smrti. Mé srdce konečně mluví jasně: osud Toho, kdo nese Prsten, už není v mých rukou. Družina dohrála svou úlohu. Přesto nemůžeme my, kteří jsme zůstali, opustit své druhy, dokud máme sílu. Pojďte! Teď vyrazíme. Necháme tu všechno, bez čeho se můžeme obejít. Poputujeme ve dne v noci!"
Originální název: Lord of the Rings II: The Two Towers
Přeložila: Stanislava Pošustová
MŮJ NÁZOR:
Dílo začíná nabírat na napínavosti a směřuje k velkému konci. Začínáme se také více zaplétat do historie Středozemě.
Lépe se mi četlo o zbylých členech Společenstva, kteří potkávali nové bytosti a vyhrávali bitvy, než o Frodovi a Samovi, i když jsou tihle dva paradoxně důležitější. Mají ale cestu nepříliš napínavou a moc se toho pří ní neděle, když nepočítám bloudění divočinou a mého oblíbeného Gluma a Faramira.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.