J. R. R. Tolkien - Pán Prstenů III.: Návrat krále

22. dubna 2008 v 20:58 | For You. Galeana |  Čtenářský deník
J. R. R. Tolkien - Pán Prstenů III.: Návrat krále
Hl. postavy: Gandalf Bílý - čaroděj
Frodo Pytlík - hobit, nositel Prstenu
Samvěd(Sam) Křepelka - hobit
Smělmír(Smíšek) Brandorád - hobit
Peregrin(Pipin) Bral - hobit
Aragorn(Chodec) - člověk, Dúnadan, dědic Gondorského trůnu
Legolas - elf
Gimli - trpaslík
Glum (Smeagol, Podlez a Podraz)
Faramir - člověk, syn správce Gondoru, bratr Boromira
Denethor - správce Gondoru
Théoden - král Rohanu
Éomér - dědic krále Rohanu a jeho synovec
Éowyn - Rohanská paní, neteř krále Rohanu
Červivec - rádce krále rohanu, spojenec Sarumana
Saruman - čaroděj
Sauron - Temný pán, Vládce Mordoru
Prstenové přízraky
Obsah:
Děj se odehrává se Středozemi ve Třetím věku.
Kniha je opět rozdělena do dvou částí, které vypráví o dalším a posledním pokračování rozděleného Společenstva Prstenu. K dílu jsou také přiloženy "Dodatky" popisující historii a původ různých obyvatel Středozemě, kalendáře a písma.

1.část
Gandalf s Pipinem přijedou po třech dnech do Minas Tirith a po cestě vidí rozsvícené Gondorské majáky - volání o pomoc ve válce. Díky poloze města naproti Mordoru by zde měla být svedena rozhodující bitva. Setkají se tu se správcem Gondoru, Denethorem, otcem Boromira a Faramira, který velice truchlí nad smrtí staršího syna. Demethor přijme Pipina do služby strážce a komorníka.
Aragorn, Legolas, Gimli, Smíšek a družina krále Théodena potkají na cestě ze Železného pasu Dúnadany, Aragornovi přátele. Přicházejí na pomoc a přinášejí vzkaz od elfa Elronda, ať si Aragorn vzpomene na Stezky Mrtvých. A tak se tři přátelé s Dúnadany rozhodli, že se jimi vydají. Smíšek zůstane s Rohiry, kteří se chystají odjet na pomoc Gondoru. U kamene Erech Aragorn rozkáže splnit slib mrtvým, kteří kdysi zradili jeho předka a nepomohli mu ve válce. Jen když pomůžou Gondoru v nouzi a potomek gondorského trůnu je zprostí slibu, jsou volní. Přijde s nimi hory, přepadne nepřátelské loďstvo a osvobodí všechny okolní obsazené přístavy, kde sežene vojáky. Poté propustí mrtvé a zamíří do Minas Tirith.
Král Théoden také odjíždí do bitvy a nakáže Éowyn a Smíškovi, aby zůstali doma. Oni ho však neuposlechnou a tajně se s vojskem vydají do války.
Před Minas Tirith přitáhne obrovské vojsko skřetů z Mordoru a bitva začíná. Gandalf velí gondorským vojákům, protože správce Denethor úplně zešílel. Jeho syn Faramir je smrtelně raněn, ale ne mrtev. Avšak Denethor to popírá. Odnese ho do domů umírání a chystá sebe i svého syna upálit na hranici. Pipin se tomu snaží zabránit a tak dojde pro Gandalfa. Ten sice Faramira zachrání, ale jeho otci už nepomůže. A tak se správcem města stává Faramir a je přenesen do Domů uzdravování. Gondorské obrana slábne, ale naštěstí přijede vojsko Rohanských jezdců. Na chvíli sice získají převahu, ale pak přijde sám král Prstenových přízraků a na všechny padne strach. Théodena při boji s ním zavalí kůň a nepřítel se ho chystá zabít. Pak se tam objeví Éowyn, zabije létající obludu přízraků a se Smíškovou pomocí i zlého krále. Éomer je korunován raněným králem, který ihned poté zemře. Éowyn a Smíšek jsou zranění a proto je odnesou do domů uzdravování. Všichni se s novým odhodláním pustí do boje. Po řece připluje Aragorn se svým vojskem. S těmito posilami jsou nepřátelé konečně poraženi. Po bitvě tajně vejde do města Aragorn a uzdraví Faramira, Éowyn a Smíška.
Aragorn se sejde se všemi zbylými muži za Mordorskou bránou, aby svedli poslední bitvu a odlákali tak Sauronovo Oko hlídající Mordor od Froda. U brány je napadne obrovské vojsko skřetů.
2.část
Mezi skřety ve věži střežící tunel vypukne hádky a navzájem se pozabíjejí. Sam se probere a rozhodne se vysvobodit Froda, což se mu také podaří. Pak svému přítele Prsten vrátí a aby nebyli nápadní, oblečou se do skřetí zbroje a vydají se k Hoře osudu. Cesta s Frodem však není lehká. Prsten jej již téměř ovládá a stává se čím dál těžším. Dochází jim voda, jídlo i síly.
Z posledních sil se dostanou k Hoře osudu, kde se opět objeví Glum s úmyslem zachránit Prsten před zničením pro sebe. Sam se to s ním rozhodne vyřídit a tak Frodo sám vyšplhá k Puklině osudu. Sam přiběhne za ním a spatří, jak Frodo propadne moci Prstenu, prohlásí ho za svůj a nasadí si ho. V tom se na hobita vrhne Glum a ukousne mu prst i s Prstenem, ale v záchvatu radosti s ním spadne do ohně. Tím je vše stvořené Prstenem zničeno a Sauron konečně poražen. Před branou do Mordoru gondorské vojsko zvítězí a pošlou orli pro hobity. Pak se všichni šťastně zotaví a setkají se v zemi Ithilien.
Frodo se Samem jsou oslavováni jako velicí hrdinové, Aragorn se stane Elessarem, králem Gondoru a vezme si elfku Arwen, elrondovu dceru. Faramir a Éowyn se do sebe zamilují v Domech uzdravování. Po velkých oslavách se hobiti chtějí vrátit domů do Kraje, ale najdou ho zničený a pod nadvládou velkých lidí s krutým vládcem. Zorganizují velkou vzpouru a rozhodnou se všechny ty velké lidi z Kraje vyhnat. Ukáže se, že vládcem je sám Saruman. Frodo jej hodlá ušetřit, ale podlý Červivec se rozhněvá a čaroděje zabije. Všichni ještě dlouho poté zvelebují Kraj, aby byl tak hezký jako dříve.
Frodo žije se Samem a jeho ženou Růžou v Dně pytle, ale necítí se dobře a tak se rozhodne odjet na poslední elfské lodi pryč. Spolu s ním odjíždí také Bilbo a tři ochránci kouzelných prstenů - Gandalf, Elrond a Galadriel.
Po smrti krále Elessara údajně Legolas postavil loď a spolu se svým přítelem Gimlim odplul přes moře. Když odplula tato loď, byl ve Středozemi konec Společenstva prstenu.
Úryvek:
Temný pán si ho náhle uvědomil a jeho Oko, prorážejíc všechny stíny, pohlédlo přes pláň ke vchodu, který sám zbudoval, celá obrovská velikost vlastni pošetilosti se mu zjevila v jednom oslepivém okamžiku a všechny záměry jeho nepřátel byly konečně odhaleny. Potom vzplál jeho hněv jako stravující plamen, kdežto jeho strach se zvedl jako ohromný černý kouř, aby ho zadusil. Znal totiž své smrtelné nebezpečí a vlákénko, na němž visel jeho osud.
Originální název: Lord of the Rings III: The Return of the King
Přeložila: Stanislava Pošustová
MŮJ NÁZOR:
Sice byl tento příběh zakončen klasicky - svatbou, ale tady mi to vůbec nevadilo. Moc se mi líbilo povstání hobitů.
Tímto ale příběh Středozemě nekončí, to jen kapitola o Prstenech moci se uzavřela...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.